Uniwersytet DEMO - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zajęcia specjalizacyjne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3302-2ZS1spz-Z
Kod Erasmus / ISCED: 09.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Zajęcia specjalizacyjne
Jednostka: Instytut Germanistyki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: niemiecki
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Celem zajęć specjalizacyjnych jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy z zakresu danej specjalizacji, którą wybrał. Treść zajęć uwarunkowana jest odpowiednią specjalizacją oraz preferencjami naukowymi prowadzącego.

Pełny opis:

Celem zajęć specjalizacyjnych jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy z zakresu danej specjalizacji, którą on wybrał. Treść zajęć uwarunkowana jest odpowiednią specjalizacją oraz preferencjami naukowymi prowadzącego. Studenci doświadczają naukowego ukierunkowania zarówno w aspekcie perspektyw badawczych, jak i metodologicznych.

Literatura:

Literatura podawana jest studentom podczas zajęć przez prowadzącego.

Efekty uczenia się:

Student zna i rozumie: specyfikę przedmiotową i metodologiczną właściwą dla germanistyki, którą jest w stanie rozwijać twórczo i stosować w działalności profesjonalnej, terminologię z zakresu studiowanego kierunku na poziomie rozszerzonym;

powiązania kierunku germanistyka z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych;

terminologię, teorię i metodologię z zakresu językoznawstwa germańskiego i literaturoznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego;

współczesne dokonania ośrodków i szkół badawczych, obejmujące językoznawstwo germańskie i literaturoznawstwo krajów niemieckiego obszaru językowego.

Absolwent potrafi: wykorzystać nabyte umiejętności badawcze, obejmujące krytyczną analizę wytworów kultury i zjawisk społecznych krajów niemieckiego obszaru językowego, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, w tym zaawansowanych technologii informacyjnych, przy zachowaniu zasad etyki, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie literaturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego;

samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie germanistyki i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową.

wykorzystać nabyte umiejętności językowe w zakresie rozumienia i tworzenia tekstów ustnych i pisemnych z wykorzystaniem terminologii fachowej.

K_W01, K_W02, K_W05, K_W06, K_U01, K_U02, K_U03

Metody i kryteria oceniania:

Każdy prowadzący informuje studentów o metodach i kryteriach oceniania indywidualnie.

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Praktyki zawodowe:

-

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-29
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład konwersatoryjny, 30 godzin, 5 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Baran, Piotr Żukowski
Prowadzący grup: Anna Baran, Małgorzata Szychulska, Beata Waszczuk, Monika Wielgus
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład konwersatoryjny - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Wykład konwersatoryjny poświęcony mediom alternatywnym wobec mediów głównego nurtu, czyli tzw. mainstreamu. Na zajęciach ukazane będą różne kanały informacyjne, niezależne od władz państwowych w Niemczech, portale organizacji niezależnych od rządu, serwisy internetowe, blogi oraz ich tematyka.

Pełny opis:

Zajęcia poświęcone są mediom alternatywnym wobec mediów głównego nurty, czyli tzw. mainstreamu, dostępnym przede wszystkim w Internecie. One same określają się także jako media wolne lub niezależne i prowadzone są przez dziennikarzy, organizacje, osoby prywatne (m.in. blogerów). Media głównego nurtu - prasa i telewizja - dostępne są także w Internecie i swoim przekazem popierają politykę rządu federalnego i rządów krajowych. Media te uważają media alternatywne za zdominowane przez nurt prawicowo-konserwatywny, nacjonalistyczny i zwolenników teorii spiskowych. Z kolei media niezależne postrzegają media głównego nurtu jako realizujące założenia ideologii lewicowej, podporządkowane międzynarodowym organizacjom i zmierzające do ustanowienia nowego porządku świata (NWO), czyli światowego rządu.

Na zajęciach prezentowane będą alternatywne media internetowe w Niemczech, z uwzględnieniem treści i formy ich przekazu, pozostającego w opozycji do mediów głównego nurtu. Mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa coraz częściej media głównego nurtu są nieoficjalnie podporządkowane rządowi, albo też względy tzw. poprawności politycznej narzucają dziennikarzom i osobom występującym w nich sposób wypowiedzi, zwłaszcza o sprawach budzących kontrowersje. Media alternatywne w Niemczech, w szczególności te dostępne bez konieczności rejestrowania się jako użytkownik, poruszają tematy pomijane bądź zmanipulowane przez media głównego nurtu. Baczny obserwator mediów niemieckich dostrzeże toczącą się między oboma rodzajami mediów walkę polityczną, oddziałującą na odbiorców.

Ilość magazynów, serwisów informacyjnych, stron organizacji i instytucji, a także blogów alternatywnych jest w Niemczech bardzo duża. Polskie media - zarówno mainstreamowe, jak i alternatywne - różnią się od mediów niemieckich zarówno pod względem poruszanych w nich tematów, jak i formy wypowiedzi. Często anonimowo prowadzone strony internetowe w Polsce nie dbają o poprawność polityczną, nie uznają też tematów tabu. Punktem ciężkości zajęć będą media niemieckie, których tematy, formy i sposoby przekazu treści pod koniec zajęć porównamy z funkcjonowaniem wybranych mediów polskich.

Problematyka mediów alternatywnych staje się w obliczu narastającego niezadowolenia społecznego, manipulacji informacjami ze strony mediów mainstreamowych, narzucania zasad poprawności politycznej, w tym języka zgodnego z koncepcją genderyzmu oraz zjawiska cancel culture coraz bardziej aktualna. Wielu obywateli RFN szuka informacji i komentarzy w niezależnych mediach i ten proces będzie się nasilać.

Prezentowane i dyskutowane w ramach zajęć problemy są przedmiotem przygotowywanej przez wykładowcę monografii. Na zajęciach przedstawione będą metody badawcze, sposoby poszukiwania materiałów do analizy, a także kwestie interpretacji uzyskanych wyników.

Tematyka zajęć:

- Charakterystyka mediów w Niemczech

- Dzienniki i czasopisma internetowe w Niemczech

. Strony internetowe organizacji jako źródła informacji

- Blogi i blogerzy

- Media głównego nurtu w Niemczech i w Polsce - podobieństwa i różnice

- Wolność słowa i jej granice w Niemczech i w Polsce w dobie Internetu

- Poprawność polityczna w Niemczech i w Polsce

- Internet jako arena walki między lewicą a prawicą

Literatura:

Źródła internetowe i skany materiałów własnych wykładowcy. Literatura będzie podawana sukcesywnie na kolejnych zajęciach. Będzie ona dostępna także na platformie Kampus 2.

Uwagi:

Tryb prowadzenia zajęć będzie zgodny z obowiązującym rozporządzeniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład konwersatoryjny, 30 godzin, 5 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Wiesława Łukasiewicz, Katarzyna Szarpak, Beata Waszczuk
Prowadzący grup: Wiesława Łukasiewicz, Katarzyna Szarpak, Beata Waszczuk, Monika Wielgus
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład konwersatoryjny - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Celem zajęć specjalizacyjnych jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy z zakresu danej specjalizacji, którą wybrał. Treść zajęć uwarunkowana jest odpowiednią specjalizacją oraz preferencjami naukowymi prowadzącego.

Pełny opis:

Celem zajęć specjalizacyjnych jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy z zakresu danej specjalizacji, którą on wybrał. Treść zajęć uwarunkowana jest odpowiednią specjalizacją oraz preferencjami naukowymi prowadzącego. Studenci doświadczają naukowego ukierunkowania zarówno w aspekcie perspektyw badawczych, jak i metodologicznych.

Literatura:

Literatura podawana jest studentom podczas zajęć przez prowadzącego.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet DEMO.
ul. Demo 1
01-234 Demo
tel: +48 123 456 789 https://usosweb.demo.usos.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-4652b4bdc (2024-02-29)

debug