Uniwersytet DEMO - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Społeczne i demograficzne aspekty geografii świata

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-3-SDA-GSW
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Społeczne i demograficzne aspekty geografii świata
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty obowiązkowe, dzienne studia II stopnia (Geografia świata) - sem. 3
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Kierunek podstawowy MISMaP:

geografia

Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot obejmuje wykład i ćwiczenia, których celem jest przedstawienie procesów i zjawisk społecznych i demograficznych charakterystycznych dla współczesnego świata.

Pełny opis:

Przedmiot obejmuje wykład i ćwiczenia, których celem jest przedstawienie procesów i zjawisk społecznych i demograficznych współczesnego świata.

Wykład obejmuje następującą tematykę:

1. Nierówności społeczne: klasyczne ujęcia podziałów społecznych, ruchliwość społeczna, teoria dystynkcji Bourdieu, zróżnicowania społeczne społeczeństw ponowoczesnych

2. Segregacja społeczna – terminy, podejścia badawcze, struktura i dynamika na świecie. Segregacja społeczna a codzienne zachowania przestrzenne: segregacja przestrzeni aktywności a segregacja mobilności.

3. Segregacja a gentryfikacja. Estetyzacja przestrzeni. Życie w osiedlach grodzonych i enklawach bogactwa oraz jego percepcja.

4. Koncepcje powstania i trwania ubóstwa, enklawy biedy, wykluczenie społeczne i cyfrowe. Życie codzienne w enklawach biedy w świetle badań biograficznych. Percepcja ubóstwa.

5. Przemiany ludnościowe: klasyczny a nowy model przejścia demograficznego, polityka pronatalistyczna i antynatalistyczna.

6. Problematyka starzenia się – podejście globalne i lokalne. Pojęcia, stereotypy, konteksty. Społeczeństwo starzejące się jako wyzwanie. Idea Miasta Przyjaznego Starzeniu się

7. Problematyka umieralności: globalne trendy, model przejścia epidemiologicznego.

8. Zróżnicowanie narodowościowe i etniczne na świecie: pojęcia, procesy narodowotwórcze, państwa wielonarodowe i narody wieloetniczne, procesy adaptacyjne mniejszości etnicznych.

9. Zróżnicowanie religijne na świecie: dyfuzja, rozmieszczenie i wyzwania. Mniejszości religijne.

W trakcie ćwiczeń omawiane będą kwestie demograficzne i społeczne na podstawie aktualnych wydarzeń z Polski i Świata. Za pomocą analizy krytycznej przekazów medialnych oraz pracy indywidualnej i grupowej studenci zostaną wyposażeni w narzędzia oraz techniki do rozumienia i interpretowania ważnych wydarzeń w kontekście wiedzy zdobywanej podczas wykładów. Tematyka ta zostanie rozszerzona o refleksję poświęconą ilościowym i jakościowym metodom i technikom badań potrzebnym do naukowej analizy omawianych wydarzeń.

Szacowany czas związany z wkładem studenta w osiągniecie zdefiniowanych efektów wynosi 30 godzin wykładów (wraz z zaliczeniem) (1 ECTS), około 25 godzin pracy indywidualnej (1 ECTS), związanej z zapoznaniem się z literaturą i innymi udostępnianymi materiałami (filmy reportażowe i podcasty), konsultacjami i przygotowaniem do zaliczenia pisemnego oraz dla ćwiczeń (1 ECTS): 15 godzin zajęć i około 10 godzin pracy indywidualnej studenta: samodzielne poszukiwanie źródeł informacji, zapoznanie się z materiałami, przygotowywanie i przeprowadzanie wywiadów i prezentacji.

Literatura:

Materiały do zapoznania się będą podawana w trakcie lub po zajęciach. Oprócz nich zalecane sa nastepujące pozycje książkowe:

Castells M., 2007, Społeczeństwo sieci, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Gądecki J., 2009, Za murami. Osiedla grodzone w Polsce –analiza dyskursu, Monografie FNP. Seria humanistyczna, Wrocław

Grzegorczyk A. i in., 2019, Polityka mieszkaniowa a segregacja społeczna. Przykład Warszawy, Berlina i Paryża, WUW, Warszawa

Knox P. L., S. A. Marston 2013, Human Geography. Places and Regions In Global Context., Prientice Hall, Upper Saddle River

Szacka B., 2003, Wprowadzenie do socjologii, Oficyna Naukowa, Warszawa

Warzywoda-Kruszyńska W., 2011, Badania nad ekologią i dziedziczeniem biedy w wielkim mieście, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa

Węcławowicz G., 2007, Geografia społeczna miast, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa

Efekty uczenia się:

Efekty kierunkowe: K_W12, K_W18, K_U06, K_U12, K_K06

Efekty specjalnościowe: S2_W03, S2_W12, S2_U06, S2_U12, S2_K06

Po skończonym kursie student wie, jakie są obecnie prowadzone badania nad przemianami społecznymi i demograficznymi, wynikającymi z procesów globalizacji. Rozumie złożone procesy społeczne, polityczne i kulturowe w społecznościach terytorialnych oraz rolę więzi społecznych we współczesnym świecie.

Potrafi analizować procesy społeczne związane z przemianami współczesnego świata i prognozować zmiany procesów społecznych. Umie też posługiwać się szczegółową terminologią geograficzną w języku polskim oraz w języku obcym na poziomie B2+, zaplanować i przeprowadzić badania zarówno indywidualne jak i zespołowe w zakresie wybranej spacjalności oraz zaprezentować wyniki badań i poprowadzić debatę.

Absolwent jest gotów do upowszechniania dokonań naukowych w kontekście społecznej roli nauki. Oczekiwana jest też postawa otwartości i dostrzeganie racji różnorodnych grup społecznych.

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę końcową z przedmiotu składa się 2/3 oceny z zaliczenia pisemnego oraz aktywności na wykładach (udział w dyskusjach) i 1/3 oceny z ćwiczeń (aktywny udział w zajęciach, przygotowywanie prac, przeprowadzenie własnego badania oraz zaliczenie ustne).

Wymagana obecność na wykładach zgodna z wytycznymi ogólnouniwersyteckimi. Na ćwiczeniach obowiązuje 1 nieusprawiedliwiona nieobecność.

Praktyki zawodowe:

Nie są przewidziane praktyki zawodowe

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Ołdak
Prowadzący grup: Marcin Ołdak, Kamila Raczkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Ołdak
Prowadzący grup: Marcin Ołdak, Kamila Raczkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet DEMO.
ul. Demo 1
01-234 Demo
tel: +48 123 456 789 https://usosweb.demo.usos.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-ecc6baa60 (2025-01-09)