Uniwersytet DEMO - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Legal Aspects of Migration in the European Union - ZIP

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4003-LAM-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Legal Aspects of Migration in the European Union - ZIP
Jednostka: Centrum Europejskie
Grupy: przedmioty ogólnouniwersyteckie Centrum Europejskiego
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Zajęcia oferowane w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, wspófinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER, ścieżka 3,5.

Skrócony opis:

Celem zajęć jest przedstawienie prawnych aspektów migracji zarówno obywateli UE, jak i państw trzecich na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pełny opis:

W pierwszej części zajęć zostaną przedstawione instrumenty prawne umożliwiające legalną migrację zarówno obywateli UE, jak i państw trzecich, w ramach terytorium UE. Zostaną również przedstawione różne kategorie migrantów, zależnie od narodowości (obywatele UE i obywatele państw trzecich) lub statusu prawnego (np. pracownik, migrant nieaktywny ekonomicznie, osoba starająca się o azyl, uchodźca, członek rodziny). Dodatkowo, w trakcie zajęć zostanie omówione prawo pobytu i prawa pokrewne różnych kategorii migrantów (np. prawo do pracy i nauki, prawa społeczne i polityczne). Zostaną też przeanalizowane ograniczenia legalnej migracji (np. zagrożenia dla polityk publicznych, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego) oraz sposoby ich stosowania w państwach członkowskich. W końcu, zostaną przedstawiona sankcje za nielegalną migrację.

Konsultacje:

Poniedziałek, 10:00–11:30am

via Google Meet: https://meet.google.com/ioe-uwqb-mpw

Literatura:

- The EU citizenship directive, A commentary (Guild, Peers, Tomkin)

- Security and migration in the 21rst century (Guild)

- Free movement of persons in the enlarged European Union (Rogers, Scannell, Walsh)

- Migration and freedom, Mobility, citizenship and exclusion (Blitz)

- Social policy and citizenship, the changing landscape (Evers, Guillemard)

- Praktyka sądowa Trybunału Sprawiedliwości UE, prawo migracyjne UE

Efekty uczenia się:

Zajęcia umożliwią studentom zrozumienie najważniejszych problemów prawnych związanych z migracjami. Studenci poznają zarówno najważniejsze terminy prawnicze i zagadnienie prawa migracyjnego UE. Zdobędą znajomość europejskich ram prawnych dotyczących migracji oraz podziału kompetencji między instytucjami UE i państwami członkowskimi. Będą potrafili dokonać analizy konkretnych spraw, a więc zakwalifikować migranta do właściwej kategorii prawnej, zastosować odpowiednie prawa dotyczące pobytu, sprawdzić, czy nie nastąpiło naruszenie prawa i znaleźć najlepsze rozwiązanie. W ten sposób studenci rozwiną umiejętność samodzielnej analizy.

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia będą się składać z wykładów wprowadzających, po których nastąpi analiza kazusów. Wykłady będą się opierać na prawie pierwotnym i wtórnym UE, a także na orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Kazusy umożliwią studentom praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w trakcie wykładów. Będą one przedstawiały konkretne sytuacje, wzorowane na w oparciu o istniejące orzecznictwo sądów krajowych i europejskich. Studenci powinni wskazać najważniejsze problemy sprawy i dokonać ich analizy z wykorzystaniem odpowiednich koncepcji teoretycznych omawianych w trakcie wykładu, a w końcu zaproponować sposób działania.

Materiały do zajęć składają się z prezentacji Power Point, notatek z wykładów oraz lektur obowiązkowych przekazanych przez wykładowcę (kazusy, odpowiednie przepisy prawa itp.).

Ocena końcowa zostanie wystawiona na podstawie egzaminu pisemnego, który będzie wymagał analizy kazusów.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet DEMO.
ul. Demo 1
01-234 Demo
tel: +48 123 456 789 https://usosweb.demo.usos.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-4652b4bdc (2024-02-29)

debug