Uniwersytet DEMO - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Socjologia i metody badań społecznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4007-L1SOMB
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Socjologia i metody badań społecznych
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Podstawowa wiedza wynikająca z zaawansowania studiów.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi koncepcjami życia społecznego rozwijanymi w socjologii, z podstawowymi pojęciami tej nauki oraz z głównymi założeniami metodologii badań społecznych.

Pełny opis:

W trakcie trwania kursu studenci zdobędą wiedzę na temat podstawowych sporów toczących się w obrębie socjologii a dotyczących natury życia społecznego. Zostaną zaprezentowane te koncepcje, które podkreślają znaczenie stabilności w życiu społecznym oraz te, które kładą nacisk na rolę konfliktu; będą prezentowane holistyczne wizje życia społecznego oraz teorie indywidualistyczne; zostanie omówione napięcie pomiędzy rolą struktury w kształtowaniu życia społecznego a rolą podmiotu sprawczego. W dalszej kolejności zostanie przekazana wiedza na temat podstawowych pojęć używanych w socjologii dla opisu życia społecznego. Będą omawiane między innymi takie pojęcia, jak: kultura, struktura, socjalizacja, wymiana, tożsamość, klasa, warstwa, interakcja, grupa. Równolegle na zajęciach konwersatoryjnych będzie przekazywana studentom wiedza i rozwijane ich umiejętności z zakresu realizacji podstawowych badań społecznych. Na zajęciach będzie analizowana m.in. kwestia tego, czym różnią się metody ilościowe od jakościowych, w jaki sposób powinno być organizowany proces badawczy, w jaki sposób powinny być konstruowane pytania badawcze, czy też, w jaki sposób należy przygotowywać kwestionariusz ankiety.

Od roku akademickiego 2019/2020

Treści programowe dla przedmiotu: Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi koncepcjami życia społecznego rozwijanymi w socjologii, z podstawowymi pojęciami tej nauki oraz z głównymi założeniami metodologii badań społecznych.

W trakcie trwania kursu studenci zdobędą wiedzę na temat podstawowych sporów toczących się w obrębie socjologii a dotyczących natury życia społecznego. Zostaną zaprezentowane te koncepcje, które podkreślają znaczenie stabilności w życiu społecznym oraz te, które kładą nacisk na rolę konfliktu; będą prezentowane holistyczne wizje życia społecznego oraz teorie indywidualistyczne; zostanie omówione napięcie pomiędzy rolą struktury w kształtowaniu życia społecznego a rolą podmiotu sprawczego. W dalszej kolejności zostanie przekazana wiedza na temat podstawowych pojęć używanych w socjologii dla opisu życia społecznego. Będą omawiane między innymi takie pojęcia, jak: kultura, struktura, socjalizacja, wymiana, tożsamość, klasa, warstwa, interakcja, grupa. Równolegle, na zajęciach ćwiczeniowych, będzie przekazywana studentom wiedza i rozwijane ich umiejętności z zakresu realizacji podstawowych badań społecznych. Na zajęciach będzie analizowana m.in. kwestia tego, czym różnią się metody ilościowe od jakościowych, w jaki sposób powinien być organizowany proces badawczy, w jaki sposób powinny być konstruowane pytania badawcze, czy też, w jaki sposób należy przygotowywać kwestionariusz ankiety.

Literatura:

W trakcie kursu będą wykorzystywane odpowiednie fragmenty następujących książek:

Babbie E. (2005), Badanie społeczne w praktyce, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Szacka B. (2008), Wprowadzenie do socjologii, Warszawa: Oficyna Naukowa.

Kojder A., Cywiński Z. (red.), Socjologia prawa. Główne problemy i postacie, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2014

Efekty uczenia się:

Student po zaliczeniu kursu będzie posiadał wiedzę o podstawowych mechanizmach kierujących życiem społecznym na poziomie makro, mezo i mikro (K_W04). Będzie również świadom wyzwań i trudności związanych z wszelkimi próbami interwencji w funkcjonowanie społeczeństwa (K_U05). Student będzie miał także rozwiniętą umiejętność pracy w grupie (K_K02) i dokonywania publicznej prezentacji wcześniej przygotowanego materiału (K_U08).

Absolwent zna i rozumie

ma podstawową wiedzę o funkcjonowaniu jednostek i grup w społeczeństwie oraz o przemianach struktur i więzi lokalnych i regionalnych

zna współczesne nurty teoretyczne i koncepcje funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz ewolucję poglądów w tym zakresie

Absolwent potrafi

właściwie diagnozować problemy ze sfery polityki regionalnej i lokalnej

Absolwent jest gotów do

uczestniczenia w przygotowaniu projektów społecznych (politycznych, gospodarczych, obywatelskich), uwzględniania aspektów prawnych, ekonomicznych, społecznych i politycznych w wymiarze lokalnym i regionalnym

odpowiedniego określania priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania

współdziałania i pracy w grupach, przyjmując w nich różne role i obowiązki

Metody i kryteria oceniania:

Ćwiczenia:

Frekwencja - 10% (dopuszczalne bez żadnych konsekwencji są 2 nieobecności)

Aktywność na zajęciach - 30%

Samodzielnie przygotowany projekt badawczy - 60%

Egzamin przedmiotowy:

Egzamin w terminie "0" i egzaminy poprawkowe będą miały charakter ustny.

Przystąpienie do egzaminu "0" uzależnione będzie od zgody prowadzącego ćwiczenia.

Egzamin w I terminie będzie miał charakter pisemny. Pierwszą część egzaminu będą stanowiły pytania testowe, drugą pytania wymagające samodzielnej odpowiedzi pisemnej.

Osoby, które będą przystępować do egzaminu po raz pierwszy (niezależnie o terminu) i uzyskają pozytywną ocenę, mogą mieć podwyższoną ocenę, o ile zaliczą ćwiczenia na ocenę dobrą plus (4,4) lub bardzo dobrą (5)

Praktyki zawodowe:

Nie są przewidywane.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-20 - 2023-06-18
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Joanna Mazur
Prowadzący grup: Joanna Mazur
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Joanna Mazur
Prowadzący grup: Joanna Mazur
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet DEMO.
ul. Demo 1
01-234 Demo
tel: +48 123 456 789 https://usosweb.demo.usos.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-4652b4bdc (2024-02-29)

debug