Uniwersytet DEMO - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na zajęcia metodologiczne dla Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych 1500-2021Z-SZD-ZM

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
1500-SZD-AAPWFS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład pomyślany jako wprowadzenie do najważniejszych problemów filozofii sztuki, przedstawionych w ujęciu systematycznym, połączonym z chronologią rozwoju tych problemów w dziejach refleksji nad istotą i funkcjami sztuk.

Strona przedmiotu
1500-SZD-HCKPN
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Kurs poświęcony jest problematyce przełomu cyfrowego w humanistyce, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań filologicznych, nowych form i sposobów obcowania z tekstem oraz modelowania pamięci kulturowej. Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zastosowaniami technologii cyfrowych w humanistyce, w tym z narzędziami wspomagającymi pracę naukową z różnymi typami zasobów.

Kurs skonstruowany jest jako seria komplementarnych zajęć prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin i łączy elementy wykładu z formułą warsztatową i panelową.

Strona przedmiotu
1500-SZD-LAIMP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Introduction.

Introductory information about linguistics as a scientific discipline. Science: its definition.

Theories in science vs. methodology / methodologies; general scientific methodology and methodologies of particular scientific disciplines.

Fundamental presuppositions concerning language (basic information on the accepted tenets of theory of language).

Fundamental compartments of linguistics.

Methodology: general methodology of action; methodology of scientific research.

Principles of scientific investigation. The superordinate principle: the principle of radical criticism.

The superordinate principles in linguistics: proportionalism; negativism.

Specific principles of scientific investigation:

(a) pragmatic; (b) immanent: in the processes of: (b.i) conceptualisation, (b.ii) proposition-selection, (b.iii) assertion.

Quality and quantity of information. Proof and explanation.

Linguistic positive and negative illustrations of the functioning of the immanent principles

Strona przedmiotu
1500-SZD-MBJMLWAOIE
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia są przeznaczone dla doktorantów, pragnących pogłębić wiedzę dotyczącą procedur wnioskowania naukowego. Celem zajęć jest akwizycja wiedzy w zakresie metod lingwistycznych, ich oceny merytorycznej i zastosowania w pracy badawczej.

Strona przedmiotu
1500-SZD-MBLWSP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Usystematyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu metodologii badań literaturoznawczych, pozwalające na krytyczną analizę i interpretację poznanych (w szczególności współczesnych) strategii badawczych oraz samodzielny wybór własnej. Wybór metody badawczej – przykłady, rady i przestrogi.

Strona przedmiotu
1500-SZD-MBEZZSPSS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Kurs pokazuje jak zebrać dane empiryczne, dokonać ich analizy przy użyciu programu SPSS i zinterpretować wyniki. W pierwszej części kursu omówione zostaną sposoby prowadzenia badań empirycznych z zakresu językoznawstwa i psycholingwistyki, w tym dotyczące nauki języków. Zajęcia mają za zadanie przybliżenie zasad pracy naukowej od sformułowania problemu badawczego, pytań i hipotez, przez opracowanie postępowania badawczego, kontrolę zmiennych, po wybór metod i technik badawczych. Druga część kursu ma na celu dostarczenie doktorantowi niezbędnych narzędzi do analizy danych. Pierwsze dwa spotkania będą bardziej teoretyczne, a pozostałe bardziej praktyczne z zastosowaniem programu IBM SPSS (dostępnego dla studentów i pracowników UW). Zajęcia wskażą jak organizować dane, jak analizować dane i jak przeprowadzać najczęściej stosowane testy statystyczne.

Strona przedmiotu
1500-SZD-SWHWB
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Kurs statystyki wprowadza uczestników w zagadnienia statystki i uczy przeprowadzenia podstawowych analiz statystycznych na danych archeologicznych z wykorzystaniem programu MyStat (program udostępniany bezpłatnie studentom przez producenta).

Strona przedmiotu
ul. Demo 1
01-234 Demo
tel: +48 123 456 789 https://usosweb.demo.usos.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-4652b4bdc (2024-02-29)

debug